aplikacje webowe
projektowanie-stron-internetowych
Słowem wstępu
projektowanie-stron-internetowych

Aplikacja webowa to wyrażenie które odnosi się do pozornie zwykłych stron internetowych ale odróżnia je to, ze są one nastawione na dostarczenie konkretnych usług i prowadzenie interakcji. Aplikacja webowa to nie to samo co strona internetowa.

1. Aplikacja webowa a strona internetowa

Największa różnica miedzy aplikacja webowa a strona internetowa polega na działaniu. Warto mieć tego świadomość podejmując współpracę z firma która wykona dla nas witrynę i zastanowić się na czym nam bardziej zależy.

2. Różnice technologiczne
projektowanie-stron-internetowych

Strona www ma raczej charakter informacyjny. Odbiorca skupia się na tekście i obrazkach czy zdjeciach. Jest to forma wizytówki czy bloga. Użytkownik może dodać komentarz, zapisać się na newsletter czy dowiedzieć się interesujących go informacji o firmie. Aplikacja webowa natomiast bazuje na interakcji i jest tworzona w innych technologiach. Jest to witryna która posiada różnorodne funkcjonalności. Użytkownik poprzez swoje działania decyduje jakie wyświetlają mu się informacje. Na aplikacji web można założyć konto, zrobić zakupy, zarezerwować usługę, nocleg itp. Strony internetowe wykorzystują najczęściej CSS i język HTML natomiast aplikacje webowe JavaScript, JAVA, PHP, ASP.NET czy CGI.

3. Aplikacje webowe – przykłady
projektowanie-stron-internetowych

Przykładami aplikacji webowych, których istnieje wiele rodzajów, są: jakdojade.pl; olx.pl; pracuj.pl Aplikacje webowe mogą być na przykład ogłoszeniowe, sprzedażowe, służące do rezerwacji itp.

Rozkładając na czynniki pierwsze nasze przykłady jakdojade.pl jest aplikacja internetowa ułatwiająca wyszukać najlepszych połączeń a także umożliwiająca zakupienie biletu. Można ja także pobrać jako aplikacje mobilna.

Olx.pl to aplikacja webowa która umożliwia zamieszczanie i znajdowanie ogłoszeń o charakterze najczęściej sprzedażowym. Uzytkownicy posiadają swoje konto i moga z innymi wchodzić w interakcje.

Pracuj.pl umożliwia stworzenie swojego profilu wraz z CV i poszukiwanie pracy. Ponadto jest to świetna aplikacja dla pracodawców i działu HR bo zdecydowanie ułatwia poszukiwanie pracownikow. Rekrutujący moga korzystać z wielu dostępnych funkcji i narzędzi.

Kolejnym, wcześniej nie wspomnianym, przykładem ciekawej aplikacji webowej jest netflix.com/pl/. Jest ona stworzona aby umożliwić użytkownikom odbieranie treści, jakimi są filmy czy seriale, na różnych urządzeniach po wcześniejszym założeniu konta.
Tych kilka aplikacji webowych jest przykładem jak wygodnymi, łatwymi w obsłudze i ciekawymi są narzędziami.

4. Strona internetowa czy aplikacja webowa?
projektowanie-stron-internetowych

Jeśli zastanawiasz sie czy lepszym wyborem będzie strona internetowa czy aplikacja webowa warto tez spojrzeć na koszty. Wybór aplikacji webowej wiąże sie napewno z koniecznością poniesienia większych kosztów, jednak oferuje ona tez o wiele więcej. Warto to rozważyć jeśli mamy większe potrzeby niż prowadzenie bloga czy standardowej strony internetowej. Nie musi to byc jednak nasz jedyny wybór, warto połączyć posiadanie strony www z aplikacja webowa, stają sie one powoli standardem i znajdują szerokie grono swoich miłośników.

projektowanie-stron-internetowych
kontakt
jesteśmy do Twojej dyspozycji, jeżeli chcesz skorzystać z naszej ofety lub po prostu porozmawiać o swoim projekcie to zapraszamy do kontaktu